Wymagania stawiane przez wypożyczalnie samochodów klientom indywidualnym

Wydawałoby się, że wypożyczalnie samochodów, jak każdy stereotypowy usługodawca, mogą kierować się zasadą „nasz klient, nasz pan”. Co w praktyce oznaczałoby, że wypożyczalnia podpisze umowę z każdym indywiduum, które pojawi się na terenie wypożyczalni samochodów i okaże zainteresowanie dostępnym akurat pojazdem. W rzeczywistości jednak wypożyczalnie nie chcą narażać się na straty, więc warunki wynajmu samochodu mają pewne ograniczenia, bo mimo podpisanych umów udostępnienie kluczyków do wartościowego pojazdu jest zawsze wymiernym ryzykiem.  Dlatego typowa wypożyczalnia samochodów zastosuje pewne sposoby sprawdzenia, czy dany klient rzeczywiście jest wiarygodny. Można by je potocznie nazwać filtrami godnych zaufania (i zupełnie go niegodnych) kontrahentów. Przy okazji zyskujemy też podpowiedź dla klientów, którzy nie chcą być zakwalifikowani do tej drugiej kategorii. 

Przy wypożyczaniu pojazdu powinniśmy mieć na podorędziu najbardziej oczywiste dokumenty: dowód osobisty oraz oczywiście prawo jazdy. Wynajem samochodu jest często traktowany jako forma zobowiązania podobna pożyczce; dlatego wypożyczający samochód powinien przygotować zaświadczenie o zatrudnieniu. Jest to zabezpieczenie dla wypożyczalni, która zyskuje gwarant ściągalności należności w razie awarii czy wypadku zaistniałych z winy klienta. Coraz więcej wypożyczalni traktuje jednak zaświadczenie o zatrudnieniu jako zbędny relikt przeszłości, polegając raczej na subiektywnym odbiorze sposobu bycia danego interesanta. Obecnie wypożyczalnie odstępują więc od zwyczaju żądania zaświadczenia o zatrudnieniu, ku zadowoleniu i wygodzie potencjalnych klientów.

Wypożyczalnie są jednakże częstym obiektem działania oszustów. Straty, jakie wynikają z pokładania zaufania we wszystkich klientach bez wyjątku, mogą być horrendalne. Dlatego niektóre wypożyczalnie stosują nietypowy sposób na dodatkowe zabezpieczenie: mianowicie żądają podwójnej, albo nawet potrójnej kaucji. Do wpłaty kaucji zobowiązany jest właściwie każdy klient indywidualny, jednakże wymóg wpłaty wielokrotności standardowej kwoty może co najmniej zaskakiwać. Niestety jest to całkiem powszechna metoda wykorzystywana przez wypożyczalnie w celu ubezpieczenia się przed zakusami ewentualnych oszustów. Na pocieszenie warto dodać, że zachowanie klienta (na przykład nadmierne zainteresowanie wyłącznie kolorem lakieru, czy też mocą silnika) musi sobie ewidentnie „zasłużyć” na wystosowanie tego rodzaju metod ze strony firmy wypożyczającej samochody.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s