Wypożyczalnia samochodów – międzynarodowa czy lokalna?

1341923_hotrod_dash

Współcześnie coraz więcej osób określa siebie mianem kosmopolitów. Czasy temu sprzyjają – po Unii Europejskiej możemy przemieszczać się swobodnie, tanie loty umożliwiają podróżowanie po całym świecie nawet osobom z niższymi dochodami… Zwiedzanie obcych krajów, jak i polskich okolic ułatwiają też filie międzynarodowych wypożyczalni samochodów. Z tymi międzynarodowymi konkurują na gruncie krajowym małe, lokalne firmy rodzinne. Międzynarodowe wypożyczalnie, takie jak Hertz, Avis czy Europcar, mają swoje oddziały w każdym większym mieście Polski. Ale wypożyczenie samochodu w Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach czy dowolnym polskim mieście możliwe jest też za pośrednictwem polskich firm. Wypożyczalnie te nierzadko mają tylko jedną siedzibę, a klientów obsługuje, przykładowo, ojciec i syn, będący zarazem właścicielami całego interesu. Zastanówmy się, czy bardziej opłacalne jest wybranie wypożyczalni międzynarodowe, czy lokalnej.

Niewątpliwie wypożyczalnie międzynarodowe mogą podejmować mniejszy wysiłek, aby zdobyć klientów. Filia marki międzynarodowej daje sygnał stałemu bywalcowi, że może spodziewać się dokładnie tego, z czym spotkał się pod danym szyldem w innym kraju. Każda międzynarodowa firma wypożyczająca samochody ma podobne standardy w każdym kraju, niezależnie od tego, czy mówimy o wypożyczeniu samochodu w Gdańsku, czy w Dublinie. Z drugiej strony – jeśli klient wypożyczalni międzynarodowej będzie niezadowolony z usługi w konkretnym kraju, prawdopodobnie będzie omijał określoną markę również podczas późniejszych podróży. Światowe marki wypożyczalni samochodów starają się ujednolicić standardy i zapewnić usługi na najwyższym poziomie, nie zawsze jednak ten cel udaje się zrealizować.

Plusem firm lokalnych jest to, że właściciele – będący głównymi zmotywowanymi, zarówno pod względem finansów, jak i reputacji, do rozsławienia interesu rodzinnego – będą się starać dać każdemu klientowi do zrozumienia, że jest dla nich ważny. W wypożyczalniach międzynarodowych  możemy być niejako potraktowani „taśmowo”. Z kolei w wypożyczalniach działających pod jednym szyldem w całej Europie czy nawet na świecie mamy większą szansę na bezpieczną przewidywalność i jasność zasad. Ryzyko, że pod znanym szyldem będzie działać oszust, jest minimalne. Wypożyczalnie krajowe są mniej przewidywalne, acz mogą oferować konkurencyjne ceny.

Reklamy

One comment on “Wypożyczalnia samochodów – międzynarodowa czy lokalna?

  1. Fred pisze:

    W większości się zgadzam. Prowadzenie wypożyczalni to nie prosta sprawa. Trzeba mieć spory kapitał na flotę i jej utrzymanie. Takie typowe lokalne wypożyczalnie mają problemy z autami. Są przeważnie zaniedbane i po prostu stare. Jednak są polskie wypożyczalnie o bardzo wysokim standardzie choćby Panek, o którym już wspomniałem w innym komentarzy na tym blogu. W 100% polski kapitał czyli wypożyczając wspieramy naszą gospodarkę. Mają chyba najwięcej punktów w PL i co najważniejsze zadbana flota. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, a to zapewnia sprawny samochód. Myślę, że to jest ważniejsze od ceny. Jeśli mam dopłacić 20zł do wypożyczenia samochodu, ale za to dostać wręcz nowy samochód to nie ma nad czym się zastanawiać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s