Gdzie warto spędzić weekend poza Krakowem

Obrazek

Kraków to miasto, które z racji swych zabytków i wielowiekowej historii przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata.  Ci przylatujący samolotem bądź innymi środkami lokomocji niż własny samochód mogą zapewnić sobie transport indywidualny po mieście i okolicy, korzystając z usług wypożyczalni samochodów w Krakowie.  Stałym mieszkańcom też powinna być znana niejedna wypożyczalnia samochodów w Krakowie, szczególnie z tych obsługiwanych  przez sieć Europcar.

A kiedy już można przemieszczać się samochodem, to może warto wybrać się na weekend poza Krakowem, bo nie tylko samo miasto, ale i jego okolice godne są polecenia.  Rodzicom z dziećmi można polecić wycieczkę do Rabkolandu – rodzinnego parku rozrywki w Rabce Zdroju. Oprócz rozrywek charakterystycznych dla wesołego miasteczka, jest tam też Muzeum Rekordów i Osobliwości oraz Orderu Uśmiechu.

Z „poważniejszych„ atrakcji na pewno godne uwagi jest zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce czy spływ Przełomem Dunajca w Pieninach. Osoby lubiące odpoczynek związany z wodą mogą też wybrać się nad Zalew Kryspinów, położony zaledwie 12 km od Krakowa: z piaszczystymi plażami i możliwością wypożyczenia sprzętu wodniackiego.

Miłośnicy wspinaczki skałkowej mają w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej sporo atrakcji – choćby Skałki Rzędkowickie położone niedaleko Zawiercia. W tejże okolicy godny uwagi jest też Ogrodzieniec z ruinami XIV wiecznego  zamku Bonerów oraz z Parkiem Miniatur. Z kolei pod względem spacerowym można polecić Ojcowski Park Narodowy z przepięknymi formacjami wapiennymi, Jaskinią Łokietka oraz  Zamkiem w Ojcowie.  Natomiast słynną  skałę zwaną Maczugą Herkulesa  można podziwiać w Pieskowej Skale, zaś tuż obok zwiedzić Zamek Muzeum z interesującą ekspozycją wnętrz począwszy od średniowiecza aż po XX-lecie międzywojenne.

Ci, których nie stać na wycieczkę do Afryki aby zobaczyć Saharę, mogą wybrać się na Pustynię Błędowską położoną  w okolicy Olkusza. I raczej trzeba się pospieszyć z jej oglądaniem, bo już coraz bardziej zarasta roślinnością. A jeszcze w czasie II wojny światowej  żołnierze ćwiczyli na niej przygotowanie do walk na Saharze.

Reklamy

One comment on “Gdzie warto spędzić weekend poza Krakowem

  1. Fred pisze:

    Ciekawe miejsca i pomysły na podróż. Na niedalekie podróże pod Kraków mały miejski samochodzik wystarczy. Po za Europcar polecam naszą rodzimą firmę Panek SA – mają fajne samochody z klasy A. W sam raz na takie wojaże. I jeszcze dodam od siebie jak Jura Krakowsko-Częstochowska to oczywiście Szlak Orlich Gniazd 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s