Ekologia w wypożyczalniach samochodów – czy to możliwe?

Obrazek

Każdy, kto sądzi, że w czasach poprzedniego ustroju, kiedy to było mniej samochodów na ulicach, nasze środowisko naturalne miało się lepiej niż teraz,  może się mylić. Pomijając kopcące fabryki oraz inne zakłady przemysłowe spuszczające do rzek ścieki chemiczne, samochody z poprzedniej epoki nie były wcale takie obojętne dla środowiska. I choć było ich mniej, to wyrządzały duże szkody zarówno w powietrzu jaki i glebie. Przede wszystkim silniki były gorszej jakości i emitowały do atmosfery o wiele więcej dwutlenku węgla niż te montowane w nowoczesnych samochodach. Nie wspomnę już o rozregulowanych gaźnikach, z powodu których z rur wydechowych aut wydobywały się kłęby spalin, tworząc smog na ulicach. Dodatkowo w powszechnym użytku była etylina – benzyna, do której w dodawany był tetraetyloołów mający właściwości przeciwstukowe. Może i silnik mniej stukał, ale gleba i uprawy położone w okolicach dróg były zanieczyszczone ołowiem, który jak powszechnie wiadomo jest bardzo szkodliwy dla człowieka (ponoć przez ołowiowe rury wodne wyginęli starożytni Rzymianie).

Czyli  ekologiczna wypożyczalnia samochodów to wcale nie jest jakieś pojęcie utopijne. No bo jeśli weźmiemy pod uwagę, że już od 2005 roku zabroniono w Polsce używać benzyny ołowiowej, to już jest pierwszy krok do poprawy stanu środowiska naturalnego.Na przykład sieć wypożyczalni Europcar ubiega się o tytuł ekologicznej wypożyczalni samochodów poprzez swoje działania zarówno w biurze jak i w posiadanej flocie samochodowej.

W biurze minimalizuje się ilość korespondencji papierowej na rzecz elektronicznej, a wymiary niezbędnych dokumentów papierowych są zmniejszane, aby zaoszczędzić papier. W samochodach wprowadzono zakaz palenia, a użytkowane samochody są nowe (średni wiek, to 4 miesiące), w związku z czym średnia emisja dwutlenku węgla na kilometr jest niższa niż w Europie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s