Jak reagować gdy samochód wpada w poślizg

Obrazek       

Jak dotąd, tegoroczna zima nie dała nam się zbytnio we znaki.  Krótkotrwałe opady śniegu oraz  nieliczne gołoledzie niewątpliwie zaoszczędziły kierowcom wielu kosztów spowodowanych stłuczkami po wpadnięciu w poślizg, a może nawet uchroniły ich od utraty zdrowia czy życia.  Tyle, że takie zimy w naszym klimacie zdarzają się rzadko, a nawet do kalendarzowej  wiosny zostało jeszcze  trochę czasu. A niedawno jakiś góral w  radiu stwierdził z przekonaniem w głosie, że obecna zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.

Z tych względów każdy zapobiegliwy kierowca powinien przygotować się do tego, jak najlepiej reagować podczas wpadnięcia samochodu w poślizg. A jest to przeżycie naprawdę niezbyt przyjemne, kiedy niespodziewanie samochód przestaje reagować na manewry wykonywane przez kierowcę i sunie sobie jak, nie przymierzając,  łyżwiarz  figurowy na lodzie.

Często przy szkołach nauki jazdy organizowane są zajęcia z  kontrolowanego poślizgu, w których naprawdę warto wziąć udział, żeby mieć przedsmak tego, co nas może spotkać na drodze.  Jeśli jednak w takim kursie nie uczestniczyliśmy, to może warto poczytać zalecenia, jakie publikowane są na stronie internetowej sieci wypożyczalni samochodów Europcar, żeby przygotować się choć trochę teoretycznie.

Podstawowe zasady jakich powinniśmy przestrzegać, dotyczą przede wszystkim odległości pomiędzy pojazdami na drodze: podczas złych warunków atmosferycznych ( śnieg, lód, mgła, deszcz) odległość tę należy zwiększyć.  Powinniśmy też mieć świadomość, że po wpadnięciu w poślizg,  droga hamowania jest cztery razy dłuższa niż podczas normalnej próby zatrzymania się.

Kolejna zasada, dotyczy sposobu  hamowania.  Należy unikać gwałtownego hamowania i zastąpić je hamowaniem pulsacyjnym, które uruchamiamy dużo wcześniej, kiedy tylko zaczynamy się zbliżać do skrzyżowania. 

W  nowoczesnych samochodach, jakimi dysponuje sieć  wypożyczalni Europcar,  zwykle zamontowany jest system ABS. Jest on dużym ułatwieniem dla kierowcy na wypadek poślizgu.  Nie dopuszcza on do zbyt gwałtownego hamowania, oraz ułatwia naprowadzenie  samochodu  na właściwy tor jazdy.

Ponieważ nie każdy kierowca dysponuje samochodem z ABS, powinien nauczyć się płynnie operować gazem oraz hamować za pomocą skrzyni biegów. 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s